Call us No : 022-26825777
Email us : info@excelam.in
| Model: | PL-12 |
|---|---|
| Laminating Width: | 330mm |
| Laminating Speed: | 0.25m/min |
| Mounting Distance between rollers: | 1mm |
| Operation Temperature: | |
| Heating System(optional): | mica sheet heater |
| Warm Up Time: | 5mins |
| Laminating Thickness: | 80-125mic |
| Roller Diameter: | 14.9mm |
| Roller: | 2 |
| Document Reverse Function: | Yes |
| Cooling Fan: | N/A |
| Power Consumption: | 365W |
| Power Supplies(optional): | 110V/60HZ , 220V/50HZ |
| Machine Body: | Plastic |
| Machine Dimension: | 450x150x75mm |
| Machine Net Weight: | 1.5kgs |
| Package: | 8pcs/CTN |
| CTN Size: | 50.5x37x43.5cm |
| Net Weight/CTN: | 11.9kgs |
| Gross Weight/CTN: | 14.7kgs |
© 2026 Excelam. All Rights Reserved.
Designed and Developed by KRUSHNA DESIGN & SOLUTIONS