Call us No : 022-26825777
Email us : info@excelam.in
| Model: | XL-18 |
|---|---|
| Laminating Width: | 450mm |
| Laminating Speed: | 0.5m/min |
| Mounting Distance between rollers: | 2mm |
| Operation Temperature: | 80-180? |
| Heating System(optional): | infrared heating lamp |
| Warm Up Time: | 3mins/5mins |
| Laminating Thickness: | Up to 250mic |
| Roller Diameter: | 25mm |
| Roller: | 4 |
| Document Reverse Function: | Yes |
| Cooling Fan: | 2 |
| Power Consumption: | 820w |
| Power Supplies(optional): | 110v/60HZ, 220v/50HZ |
| Machine Body: | Metal |
| Machine Dimension: | 620x240x105mm |
| Machine Net Weight: | 10.5kgs |
| Package: | 2pcs/CTN |
| CTN Size: | 68x30x33.5cm |
| Net Weight/CTN: | 21kgs |
| Gross Weight/CTN: | 23kgs |
© 2026 Excelam. All Rights Reserved.
Designed and Developed by KRUSHNA DESIGN & SOLUTIONS